Závěsy v interiéru

9. 10. 2023 | Ostatní

Nedá se jasně říci, že by se závěsy hodily do každého prostoru. Pokud je ale vhodná příležitost, jsou určitě vkusným doplňkem v mnoha směrech. Škála jejich použití je poměrně široká a výsledný dojem z interiéru mohou posunout na zcela jinou úroveň. 

Zmínky o použití závěsů v interiéru sahají až do 4. tisíciletí před naším letopočtem a do starověkých civilizací, kdy sloužily jak pro stínění denního světla, tak i jako dekorace stěn. Jejich věšení na garnýže se pak datuje od románského období a od gotiky pak můžeme pozorovat zavěšování tapisérií jako dekorace stěn. V dalších obdobích se přidávalo na zdobnosti, nařasení atd…koncem 17. století se začaly objevovat dvoudílné závěsy po obou stranách okna, kdy neplnily už jen stínící funkci, ale sloužily i jako dekorace.

Velmi zajímavým způsobem použití závěsů, který se hodí zejména v menších prostorech, je optické oddělení jednotlivých funkčních zón – optické oddělení prostoru postele, vstupní chodby či šatníku. Ušetříte tak nejen potřebné centimetry, ale i částečné finance za deskové materiály dveří s kováním.

(*architip: Italská značka Dooor nabízí interiérové dveře v podobě tuhých závěsů, které rozhodně stojí za prozkoumání)

 Dalšími místy, kde závěsy dobře fungují i z akustického hlediska, jsou knihovny, kancelářské prostory i budovy veřejné vybavenosti. Velmi dobře jimi oddělíte jednotlivá pracoviště, lounge a relax zóny. U zasedacích místností se dá celkový koncept doplnit prosklenými příčkami a míra soukromí je tak maximální. 

V dnešní době se závěsy objevují i ve studiích, které slouží jógu, pilatek či meditaci. Opět se jedná o praktické oddělení jednotlivých zón či elegantní zakrytí provozního zázemí. 

Dekoraci stěn můžeme řešit různými druhy tapet, stěrek, omítek, obkladů…a právě i závěsy.

Toto užití je velmi efektní například ve výstavních a komerčních prostorách nebo lobby, kdy se jedná o velkorysé místnosti s velkými plochami. Díky látkám můžeme do míst vnést jemnost a eleganci, která v kombinaci například s kamennými dlažbami funguje výborně.

Díky opravdu širokému sortimentu kování je mnoho způsobů, jak závěsy upevnit. Ať už preferujete skryté kolejnice nebo pohledové garnýže, s žádným řešením neuděláte chybu. 

V projektu Modrý byt jsme se závěsy také pracovali. Primárním účelem je optické oddělení prostoru kuchyně a obývacího pokoje, který je doplněn o prosklené dveře, právě pro zachování míry soukromí. Vzhledem k tomu, že se v tomto bytě ale občas hraje i divadelní představení, slouží závěsy i jako divadelní opona. Aneb když se navrhne prostor, který dobře funguje, umí ho klienti posunout na úroveň, o které netušíte, že může existovat ☺.

Zdroje:

www.isotra.cz
www.pinterest.com
www.dooor.it