Znojmo – archiskvost a Malá Letná v jednom 

31. 1. 2023 | Ostatní

Po dvou dnech strávených ve Znojmě a okolí můžeme náš výlet definovat jak architektonicko-degustační. Aniž bychom něco podobného původně očekávali. 

Výlet do Znojma jsme měli naplánovaný na víkend v polovině dubna 23. Počasí hlásilo holinky a šálu s sebou, takže naše představy vysedávání v parku a ochutnávání místních vín se rozplynuly ještě dříve, než nás vůbec napadly…. Ale nakonec to bylo přesně tak i když s občasnou přeháňkou, což vůbec nevadilo. 

První archiskvost a přísun estetiky jsme našli už v našem ubytování, v Penzionu Stará pekárna

Jedná se o někdejší měšťanský dům se základy ve 13. století, který jeho majitelé velmi citlivě a na etapy rekonstruují. Božská sklípková klenba hned ve společenské vstupní hale vám jednoduše sebere dech. Prostor je pojednaný s citem a elegancí – kombinace hrubých bílých omítek, kamenných dlažeb, ocelových konstrukcí a dřevěných podlah působí jemným, nadčasovým dojmem. Zkombinování takto pojednaného prostoru s jemnými a sub􀆟lními kusy nábytku je pastva pro oči i jeho uživatele. 

U hlavní brány do penzionu se nachází menší prostor, vyplněný designem, ilustracemi a fotografiemi. Jedná se o propojení prostor penzionu s malým studiem fotografa Boys plays nice, produktů od studia Dechem, Master and Master a ilustracemi od Michala Bačáka. (….proto jsme si připadali jako doma, na pražské Letné. Všechny designové skvosty na jenom krásném místě). 

Velmi příjemným benefitem je i kavárna Balance, která se nachází hned naproti Staré pekárně. Hned po vstupu na vás dýchne hipsterský svět s mírně industriálním charakterem, který tak miluju na Letné. Výborná káva, brunche, které trvají do dvou hodin odpoledne…ideální na pozdní vstávání a příjemný začátek dne. V kavárně najdete i grafiky od různých umělců, kterými se můžete kochat během vychutnávání kávy. 

Kromě historické architektury, ze které stojí za zmínku určitě pozdně gotický kostel Sv. Mikuláše, a jednotného výrazu celého města (za což bychom rádi pochválili práci městské architektky), jsme měli možnost prozkoumat revitalizovaný Areál znojemského městského pivovaru. Tento areál byl rekonstruován pod taktovkou předních českých architektů ze studia Chybík + Krištof architects, kteří budovám vdechli svěží atmosféru i nové funkce. V ReZtauraci, hned vedle vstupní brány a ve které ochutnáte nejlepší kuladju široko daleko, si přijdou na své i ti nejnáročnější strávníci. O kousek dál se nachází Enotéka znojemských vín, která je situována v historické budově a její technologické haly, která byla přistavěná v 70. letech 20. století. Tento otevřený prostor bíle vymalovaných ,,hal“ architekti doplnili geometrickou třípatrovou vestavbou, která je sama o sobě už skvělým zážitkem. Nábytek od Vitry je už jen třešničkou na dortu. 

Jako malý nedostatek zatím vnímám současnou podobu webu města, kdy jsme, vzhledem k celkovému, velmi příjemnému, estetickému dojmu ze zážitku, byli překvapeni z jeho grafického ztvárnění. Co třeba svěřit web a prezentaci města marketingovému týmu Znojemského městského pivovaru nebo manželskému duu – Boys plays nice a jeho ženě, ilustrátorce, kteří mají svůj nový, malý a krásný, ateliér v prostorách penzionu Stará pekárna? 😉 

Dalším architektonickým skvostem, který jsme během naší cesty navštívili, je vinařství Lahofer. Opět se jedná o velmi zdařilou realizaci architektů ze studia Chybík + Krištof architects, která se nachází uprostřed vinic. Solitérní stavba, která vás zaujme již z dálky. Železobetonový monolit, doplněný velkými prosklenými plochami a vygradovaný do zvlnění, které pod sebou ukrývá hlavní společenské prostory vinařství. Místo, které chcete navš􀆡vit a ochutnat. Zajímavým detailem je výtvarné pojednání pohledového betonu, které se propisuje i do celého interiéru. 

Od výletu do Znojma jsme na začátku vlastně neočekávali mnoho, ale nakonec jsme byli neuvěřitelně příjemně překvapeni. Ze všeho. Z gastronomie, z prostředí a z architektonických skvostů, které jsme během dvou dnů navštívili a zažili, že se zcela jistě v blízké době vrátíme. A čím dál tím více se potvrzuje naše přesvědčení – jedno místo, kterému věříte a přetvoříte ho, změní postupně celé okolí. 

Kristýna